Aktualizace firmware pro hard disky Seagate Barracuda 7200.11 obsahující vadný firmware

Popis problému

Vadný firmware

Některé disky Seagate Barracuda 7200.11 SATA obsahují firmware s chybou, která můľe způsobit vadu disku.

Seznam disků, které mohou obsahovat chybu

Chybu firmware mohou obsahovat tyto modely: ST3500320AS, ST3500620AS, ST3500820AS, ST3640330AS, ST3640530AS, ST3750330AS, ST3750630AS, ST31000340AS s těmito verzemi firmware: AD14, SD15, SD16, SD17, SD18, SD19, SD81.

Popis vady

Vada způsobená chybou ve firmware se projeví následovně: při zapnutí hard disku - např. při zapnutí počítače se motor hard disku roztočí, ovšem nelze detekovat disk v BIOSu. Disk v počítači není vidět, BIOS disk nedetekuje a nelze jej formátovat a ani již opravit nahráním nového firmware. Pokud však již k této vadě dojde, nelze jednoduše rozlišit, zda jde o vadu způsobenou vadným firmware nebo jinou chybou disku.

Nutnost upgrade firmware

Vada se většinou neprojeví okamžitě, disk může fungovat bez problémů i několit let, chyba se na něm nemusí projevit nikdy. Pokud však k vadě dojde, data na disku již nejsou standardně přístupná a oprava disku a získání uložených dat je již výrazně složitější než je preventivní upgrade firmware disku.

Řešení

Je nutný upgrade?

Nejdříve je potřeba zjistit, jestli je nutný upgrade firmware. Přesný a aktualizovaný seznam disků, které mohou obsahovat chybu, najdete na stránkách výrobce www.seagate.com. Nutnost upgrade firmware lze zde ověřit i pomocí sériového čísla disku. Pokud máte v PC hard disk z tohoto seznamu, zkontrolujte P/N disku a verzi firmware. Pokud máte verzi firmware doporučovanou výrobcem jako novou verzi pro upgrade firmware, disk chybu neobsahuje a není nutné firmware aktualizovat. Pokud je verze firmware starší než doporučovaná, firmware si aktualizujte.

Jak zjistit verzi firmware

Informace o verzi disku, pn (product number) disku, typu - modelu disku a verzi firmware najdete na výrobním štítku disku, je umístěn na jeho vrchní části. Zde uvedená verze firmware je verze, která byla v disku pří jeho výrobě, mohla však již být aktualizovaná. Přesněji zjistíte firmware použitím utility - softwarem Drive Detect, lze si ho bezplatně stáhnout ze stránek výrobce www.seagate.com, soubor: drivedetect.exe. Verze firmware se zobrazuje ve sloupci "firmware revision".

Disk Seagate ST31000340AS 1TB s firmware SD15

nutno zkontrolovat verzi firmware a případně aktualizovat

Disk Seagate ST31000340AS 1TB s firmware SD15
Detail výrobního štítku: firmware SD15
Detail výrobního štítku: firmware SD15

Aktualizace firmware

Z technické podpory stránek výrobce ze sekce Download si stáhněte nový firmware pro typ vašeho hard disku. Upgrade firmware lze provést spuštěním flashovací utility přímo v prostředí MS Windows (soubor ms-sd1a.exe pro verzi firmware SD1A) nebo nabootováním speciálního OS, např. FreeDOS a následným spuštěním aktualizačního software. Na webu Seagate je k dispozici i firmware update v ISO formátu, který lze vypálit na CD, DVD (burn image) a následně z tohoto média provést bootování, což je vhodné pro počítače s jiným operačním systémem než MS Windows. Před provedením flash firmware dodržte všechny instrukce flashovacího software, zejména je nutné během celého procesu aktualizace nevypínat PC, nerestartovat PC, před aktualizací zazálohovat všechna data.

Vadné disky

Oprava vadného disku s chybou ve firmware

Disky, u kterých nebyl aktualizován firmware a došlo u nich k vadě, kterou způsobil tento firmware bug, je možné opravit. Takový disk není přístupný přes SATA rozhraní, nedetekuje ho BIOS počítače a nelze již do něj opravený firmware nahrát. Přesto data na disku zůstavají a nejsou zničena, disk lze opět zprovoznit pomocí servisních kódů zaslaných přes TTL logiku. Jsme schopni zachránit data z takového disku a disk opravit, tzn. zpřístupnit data a aktualizovat firmware, aby se vada neopakovala. Máte-li zájem o zprovoznění disku, kontaktujte nás.

Datum poslední změny stránky: 08.03.2012
David Weyda


Komentáře, příspěvky, diskuze:

Nový příspěvek